WWW.TEATRROZRYWKIWCHORZOWIE.FORA.PL - NIEOFICJALNE FORUM TEATRU ROZRYWKI W CHORZOWIE

Forum WWW.TEATRROZRYWKIWCHORZOWIE.FORA.PL Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
SZKOŁA TEATRU


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TEATRROZRYWKIWCHORZOWIE.FORA.PL Strona Główna -> Projekty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

Amabelia
Administrator




Dołączył: 19 Sie 2010
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:49, 31 Sie 2010    Temat postu: SZKOŁA TEATRU

Autorski i oryginalny program edukacyjny SZKOŁA TEATRU adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Miejscem spotkania jest Mała Scena Teatru Rozrywki. Tak pomyślana lokalizacja zajęć pozwala młodzieży na żywy kontakt z materią teatru i na wykorzystanie do celów edukacyjnych nowoczesnego i w pełni profesjonalnego wyposażenia technicznego jakim teatr dysponuje.



Program lekcji teatralnych SZKOŁY TEATRU opracowywany został przez teoretyków i praktyków teatru, przy współpracy z Centrum Sztuki Filmowej. Zarejestrowaliśmy, specjalnie dla naszych potrzeb, wypowiedzi wybitnych i ciekawych twórców teatru m. in. Krystyny Jandy, Andrzeja Seweryna, Tadeusza Bradeckiego, Michała Zadary, Łukasza Czuja, Magdaleny Piekorz, Michała Znanieckiego.



Do Lekcji 3 włączyliśmy materiały filmowe pokazujące reżyserów podczas prób. Dzięki uprzejmości krakowskiej Cricoteki, która udostępniła nam materiały archiwalne, możemy również zobaczyć przy pracy Tadeusza Kantora.



W ramach pierwszego cyklu poświęconemu sztuce reżyserii realizujemy cztery LEKCJE. Z perspektywy reżysera przyjrzymy się złożonym relacjom łączącym współtwórców teatralnego widowiska i poszczególnym jego elementom. Zajęcia edukacyjne dla młodzieży mają charakter otwarty, interaktywny. Poprzez zderzenie różnych form prezentacji: pokazów, projekcji, fragmentów spektakli, oraz poglądów, opinii, teorii i praktyk teatralnych pragniemy młodym widzom prezentować bogactwo form współczesnego teatru.





foto: Tomasz Zakrzewski

LEKCJA 1 dialog - spotkanie - zdarzenie pokazuje poprzez konkretne działania teatralne złożoność materii teatralnej i rozmaitość sposobów myślenia o teatrze. W centrum naszego zainteresowania jest teatr jako miejsce spotkania i porozumiewania się twórców teatru z widzami. O swojej wizji teatru mówią wybitni reżyserzy polskiej sceny. Zmontowany materiał audiowizualny skonfrontowany jest z działaniami scenicznymi aktorów w żywym planie, będącymi grą z różnymi konwencjami teatralnymi. Lekcja 1 ma charakter wielobarwnej mozaiki, jest formą otwartą, pobudzającą do myślenia, zmuszającą uczestników do wysiłku intelektualnego, do wyciągania własnych wniosków.





foto: Tomasz Zakrzewski

LEKCJA 2 reżyser – autor - tekst poświęcona reżyserskiej lekturze tekstu reżyserskiej wyobraźni, nadaniu tekstowi literackiemu scenicznego kształtu. Pokazuje teatralnymi środkami bardzo osobistą czynność jaką jest czytanie tekstu. Interesują nas relacje i wzajemne zależności zachodzące między reżyserem, autorem tekstu i samym tekstem. Opowiadamy o miejscu w którym rodzi się pomysł na spektakl, o tekście jako źródle reżyserskiej inspiracji. Rozszyfrowywanie sensów, tropienie znaczeń, odkrywanie w tekście teatru, który każdy reżyser nosi w sobie, praca nad tekstem i nadawanie mu scenicznego kształtu – to procesy tajemnicze i frapujące. O swoich doświadczeniach z tekstem mówią wybitni twórcy polskiego teatru. Aktorzy na scenie, “czarno na białym”, razem z widzami, szukając klucza do odczytania tekstu, sięgają do gier słownych, zabawnych, czasem absurdalnych skojarzeń,szekspirowskich przekładów, odautorskich didaskaliów, a przede wszystkim nieskrępowanej twórczej wyobraźni.





foto: Bartosz Opolski

LEKCJA 3 reżyser - aktor - postać pokazuje relację reżyser – aktor. Interesuje nas obsadzanie ról, tajniki pracy z aktorem, warsztat aktorski, metody porozumiewania się, cykl prób, reżyserska i aktorska praca nad rolą; współpraca a manipulacja, ocena osiągniętych efektów w konstruowaniu postaci scenicznych. LEKCJA 3 SZKOŁY TEATRU to próba… Próba, czyli teatr w stawaniu się, w procesie twórczym. Próbowanie potencjalnych możliwości, improwizacja, poszukiwanie, otwieranie. Próby to domena reżysera, który wraz z aktorami powołuje do życia dzieło teatralne. Procesy zachodzące podczas próbowania są skomplikowane i nieprzekazywalne. Są operacją odbywaną na żywym organizmie ludzkim, na aktorze. Bazują na jego cechach psychofizycznych, ciele, intelekcie, technice gry, a także wrażliwości, intuicji, emocjach. Próby bywają żmudne i nużące, bywają też ekscytujące, absorbujące, barwne, odkrywcze i twórcze. Lekcja 3 jest zaproszeniem na teatralną próbę, w czasie której wszystko może się zdarzyć...






foto: Przemysław Dyczka

LEKCJA 4 reżyser – przestrzeń – inscenizacja jest przeplataną wypowiedziami artystów inscenizacją losów tajemniczego Bohatera. Jego zagadkowa historia, pokazana w pięciu wykreowanych światłem, dźwiękiem, barwą, przedmiotem oraz aktorskim działaniem odsłonach, ujawnia kluczową w tworzeniu inscenizacji rolę przestrzeni. Jakie są konsekwencje znalezienia się w przestrzeni teatru, jak scena gra z wyobraźnią widzów, jak powstają związki przestrzeni teatralnej z budowanym przez inscenizację sensem to zagadnienia wyłaniajace się z odegranej w LEKCJI 4 historii.

Przedstawieniem tym zamykamy pierwszy cykl spotkań SZKOŁY TEATRU, który tajniki teatralnego jezyka. lektury tekstu dramatycznego, pracy aktora oraz zmagań z przestrzenią prezentuje z perspektywy reżysera.


SZKOŁA TEATRU ma kształcić umiejętność rozumienia i posługiwania się przez młodzież językiem teatru, przygotowując ją tym samym do aktywnego, świadomego udziału w kulturze. Ma stanowić nowe niekonwencjonalne źródło wiedzy, pobudzające wyobraźnię, kreatywność i inspirujące do własnych poszukiwań twórczych.



Dotychczas odbyło się z górą 120 spotkań. W lekcjach teatralnych SZKOŁY TEATRU uczestniczyło ponad 8700 widzów.



Projekt w całości finansowany jest ze środków własnych Teatru Rozrywki.

Udział biorą:

Agata Witkowska

Krzysztof Włosiński

Artur Wacławek (w LEKCJI 4)



W nagraniach filmowych występują:

ANNA AUGUSTYNOWICZ

ŁUKASZ CZUJ

TADEUSZ BRADECKI

KRYSTYNA JANDA

DARIUSZ MIŁKOWSKI

MAGDALENA PIEKORZ

ANDRZEJ SEWERYN

MICHAŁ ZADARA

MICHAŁ ZNANIECKI

Zobacz profil SZKOŁY TEATRU na Facebooku.

Czas trwania

90 minut bez przerwy

Cena biletu:



Lekcja 1


12 zł

Lekcja 2, Lekcja 3


8 zł

Opiekunowie grup


1 zł


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TEATRROZRYWKIWCHORZOWIE.FORA.PL Strona Główna -> Projekty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin