WWW.TEATRROZRYWKIWCHORZOWIE.FORA.PL - NIEOFICJALNE FORUM TEATRU ROZRYWKI W CHORZOWIE

Forum WWW.TEATRROZRYWKIWCHORZOWIE.FORA.PL Strona Główna
 

 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Profil   

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
MICHAŁ ZNANIECKI


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TEATRROZRYWKIWCHORZOWIE.FORA.PL Strona Główna -> Twórcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość

Amabelia
Administrator




Dołączył: 19 Sie 2010
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:40, 02 Paź 2010    Temat postu: MICHAŁ ZNANIECKI

MICHAŁ ZNANIECKI

Rozpoczął studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Następnie studiował na Uniwersytecie w Bolonii u Umberta Eco. Kolejnym etapem były studia u Giorgio Strehlera w Teatro Piccolo di Milano. Pierwszy spektakl, oparty na muzyce Monteverdiego, wyreżyserował w mediolańskiej La Scali. Miał wówczas zaledwie 24 lata i był najmłodszym w historii reżyserem, debiutującym w tym najsłynniejszym włoskim teatrze operowym. Uznany za największy talent reżyserski w 1995 r., zaczął utwierdzać swoją pozycję w teatrach operowych i dramatycznych we Włoszech, Francji, Irlandii i Polsce.
Jest reżyserem ponad 100 spektakli muzycznych i dramatycznych. W teatrze operowym oprócz pozycji repertuarowych („Don Pasquale”, „Carmen”, „Straszny dwór”, „Macbeth”, „Simon Boccanegra”, „Bal Maskowy”, „Otello”, „Rigoletto”) pasjonuje się odkrywaniem i realizacją dzieł rzadkich i nieznanych jak „Maddalena” Prokofiewa, „Drei Pintos” Mahlera, „Ożenek” Mussorgskiego, „Żydowka” Halevy\'ego czy „Flaminio” Pergolesiego.
W 1995 roku, w Mediolanie Michał Znaniecki założył grupę teatralną Ape Teatrale. Współpracuje ona z takimi instytucjami jak: Opera Bolońska, Rossini Opera Festival w Pesaro, Cantiere di Montepulciano, Wexford Opera Festival, Festival Pergolesi Spontini w Jesi, Festival di Due Mondi w Spoleto, Luglio Musicale Trapanese na Sycylii. Jego wielojęzykowe spektakle i happeningi plenerowe miały swoje premiery w najważniejszych teatrach i na największych placach Bolonii, Mediolanu, Pesaro, Rzymu, Montepulciano, Como i Dublina.
Jest również dyrektorem artystycznym stowarzyszenia CON-Teatro z siedzibą w Turynie. Instytucja ta organizuje kooperację europejskich instytucji teatralnych. Współpracuje z wieloma festiwalami i teatrami we Włoszech, Francji i w Hiszpanii, organizując warsztaty, laboratoria teatralne i językowe i inne przedsięwzięcia, mające na celu wymianę kulturalną miedzy młodymi twórcami teatru.
Michał Znaniecki wykłada w wielu szkołach teatralnych we Włoszech, m. in. – jako wykładowca technik improwizacji – w szkole Teatro Piccolo di Milano.
W ostatnich sezonach pojawił się jako reżyser i scenograf na scenach Opery turyńskiej („Man and boy: Dada” Nymana), Bolońskiej („Ascanio in Alba” Mozarta), Sardyńskiej („Mose in Egitto” Rossiniego). W Trieście zrealizował operę Haydna „Isola disabitata”, w Teatro Pergolesi w Jesi odbyła się prapremiera „L\'Ape musicale” autorstwa Da Ponte, na Festiwalu delle Nazioni zaś prapremiera włoska „Mandragory” Szymanowskiego. W Turynie powstała inscenizacja „Króla Leara” Szekspira, a we Wrocławiu – entuzjastycznie przyjęte „Cosi fan tutte” Mozarta.
Pod koniec roku 2006, poświęconego geniuszowi Mozarta, wyreżyserował kolejne jego dzieła: „Don Giovanni” prezentowane w Bresci, Pavi, Como, Ceremonie, a przede wszystkim w Paryżu w Opéra de Massy oraz kolejne „Cosi fan tutte”, tym razem na Sycylii.
Rok 2007 otworzył spektakl „Cyrano de Bergerac” z Placido Domingo w roli tytułowej (Walencja). Na otwarcie sezonu opery w Bilbao Michał Znaniecki wyreżyserował „Zamek Sinobrodego” Bartoka, na zamknięcie zaś roku – operę „Rigoletto” w Operze Wrocławskiej.
W 2008 roku związał się z Operą Narodową, realizując jako reżyser i scenograf „Łucję z Lammermoor” Donizettiego. Następne projekty 2008 roku to: „Włoszka w Algierze” w Łodzi, „Samson i Dalila” w Bolonii, „Otello” Verdiego na Wyspie Piaskowej we Wrocławiu, a następnie „Pamiętnik zaginionego Janacka” w Madrycie.
Za osiągnięcia artystyczne w roku 2008 został odznaczony Medalem Regionu Puglia.
Rok 2009 zaczął się realizacją „Napoju Miłosnego” w Operze Wrocławskiej, „Don Giovanniego” z Mariuszem Kwietniem w Operze Krakowskiej oraz „Samsonem i Dalilą” we Wrocławiu. Przeniesiona w lata trzydzieste XX wieku „Lucrezia Borgia” w Operze Narodowej wzbudziła silne – negatywne i pozytywne emocje wśród publiczności i krytyki. Ten spektakl był ostatnim w sezonie współpracy z Teatrem Wielkim w Warszawie. Na następne lata Michał Znaniecki planuje współpracę z Operami w Sevilli, Tel Avivie, Bilbao, Szczecinie, Madrycie, Krakowie, Bari, Trieście i oczywiście z Operą Wrocławską.
„Producenci” to trzecia inscenizacja Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki, po „Szwagierkach” oraz musicalu „Jekyll & Hyde”, który to spektakl otrzymał ZŁOTĄ MASKĘ 2007 oraz tytuł „Spektaklu roku”.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Claire




Dołączył: 31 Sie 2010
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:37, 09 Paź 2010    Temat postu:

Dla mnie facet jest geniuszem, fajnie by było jakby coś zrobił w TR Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Zbigniew Stachura




Dołączył: 01 Wrz 2010
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Sob 23:06, 09 Paź 2010    Temat postu:

Na kolanach błagam o nowy spektakl pana Znanieckiego na deskach Teatru Rozrywki! Nie może się zdarzyć nic lepszego Wink.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TEATRROZRYWKIWCHORZOWIE.FORA.PL Strona Główna -> Twórcy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
 
 


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

 
Regulamin